Cikkek
Afrikai Biblia kommentár

2006-ban, Kenyában jelent meg az első olyan biblia kommentár, amelyet kizárólag afrikai teológusok írtak. A 69 szerző 23 országból képviseltette magát és a Bibliát sajátos, afrikai szemszögből közelíti meg, helyi közmondásokkal és folklór elemekkel tarkítva az értelmezéseket.

A kommentár a kortárs problémákra is – HIV/AIDS, női nemi csonkítás, menekültek, etnikai konfliktusok és boszorkányüldözés – igyekszik válaszokat találni. A könyv szerkesztője, Tokunboh Adeyemo szerint nem a Biblia helyettesítésére, hanem arra törekedtek, hogy annak tartalmát érthetővé tegyék az afrikai keresztények számára. Teszik ezt azért, mert maga a Biblia is tartalmaz helyi jellegzetességeket, mint amilyenek Szent Pál írásai is. Amikor Szent Pál levelet írt a zsidó néphez, a zsidó hagyomány és kultúra számos elemét leírta a levélben. De azok a misszionáriusok, akik elvitték a Bibliát Afrikába, nem foglalkoztak annak afrikai környezetbe való beágyazásával. A szerzők célja ezért az, hogy igyekezzenek hűek maradni mind a Bibliához, mind saját kultúrájukhoz, így a kommentár 250 különböző kulturális csoporthoz kötődő példákat, illusztrációkat tartalmaz.

A főként teológusokból álló szerzők összesen 10 főbb keresztény felekezethez tartoznak, de a római katolikus egyházat egyikük sem képviseli. A könyv megjelenését nagy médiavisszhang követte mind a helyi, mind a nemzetközi sajtó részéről. A Római Katolikus Egyház már ettől a pillanattól bírálta értékét, figyelmeztette olvasóit, hogy tartalmát kritikusan kezeljék, mivel a hívő katolikus tanítástól messze állnak értelmezései például a homoszexualitásról, a nők egyházban betöltött szerepéről, a házasságról, a válásról, valamint az egyház és az állam kapcsolatáról. Bírálta továbbá fundamentalista megközelítéséért, mely vonzó azok számára, akik a Bibliától kész válaszokat várnak az élet nehézségeinek megoldásához. A könyv a Római Katolikus Egyház szerint megtévesztheti ezen olvasókat, mert olyan értelmezéseket kínál számukra, melyek istenfélők bár, de nem a valóságon alapulnak, ehelyett el kellene mondaniuk, hogy a Biblia nem feltétlenül tartalmaz válaszokat minden kérdésre és problémára, hanem inkább gondolkodásra készteti olvasóit. Hamis bizonyosságot táplál, mely összezavarja a bibliai üzenetek isteni lényegét az emberi korlátokkal.

A Kommentár szerzői testülete azzal reagált, hogy az írás nem a katolikus tanításhoz kötődik, hanem a protestáns evangélikus afrikaiakat szólítja meg, egyúttal visszautasította a katolikus egyház negatív állításait. A könyv valódi értéke szerintük abban rejlik, hogy minden keresztény számára forrásul szolgál, akik meg akarják érteni Isten szavát a kortárs afrikai valóság kontextusában.

forrás:
http://www.artmatters.info/index.php?articleid=12
http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/5152234.stm
részlet a könyvből
torrent