Cikkek
Niger Fesztivál

Az immár negyedik éve megrendezett Niger Fesztivál a térség kulturális értékeit és művészetét bemutató négy napos programsorozat.

Reisinger Dávid operatőr és Szilasi Ildikó, az Afrikai-Magyar Egyesület munkatársa, a Budapest-Bamako rali résztvevői többek között azért is vállalkoztak az autóversenyre, hogy az immár negyedik éve megrendezésre kerülő Niger Fesztiválon, a Nyugar-Afrikai régió legjelentősebb kulturális eseményén részt vegyenek. A 4 napos, Segou városban megrendezett fesztiválon Afrika különböző országainak művészei, zenész – és tánccsapatai lépnek fel.

A Niger Fesztivál több szempontból is fontos. Összehozza a térség művészeit egy közös alkalomra, hogy bemutassák egymásnak, és a nagyközönségnek kulturális értékeiket, kimagasló művészetüket. A fesztivál a helyiek számára is fontos közösségi alkalom, amely feleleveníti, életben tartja a hagyományokat: a hagyományosan ismert maszkos alakokat, a griotok történeteit, a zenei dallamokat. Nem utolsó sorban a kulturális rendezvény Segou várost és a környéket is felvirágoztatja, hiszen vonzza a turistákat és a résztvevőket, és bevételi forrást jelent a környék számára. A kulturális rendezvények egy térség fejlődésének mozgatórugói lehetnek.

A reggeltől estig tartó változatos programok koncerteket, fotó- festmény- és szobor kiállitásokat, vásárokat, kézműves foglalkozásokat kinálnak. A rendezvény legérdekesebb részei a különböző népcsoportok maszkos- táncos ritusainak bemutatása, valamint az esti koncertek lesznek, melyeken világhirű zenészcsapatok lépnek fel, mint a budapesti Pepsi Sziget fellépői közül is ismert Salif Keita többek között.

A fesztivál a szakmai közönség számára egy konferencia alkalomként is szolgál. Január 31-én a program egy konferencia beszélgetéssel kezdődik, melynek témája: A helyi tudás, a fejlődés mozgatórugója. A kerekasztal-beszélgetések a helyi tudást és a globalizáció összefüggéseit; a helyi tudást, mint a mezőgazdasági termelés és a természeti erőforrások felhasználásának elemét; a helyi tudás és az oktatási és szociális helyzet közötti kapcsolatokat tárják fel.

A fesztiválról, ahogyan azt a raliról is tette, Szilasi Ildikó számol be:

"A fesztiválon résztvevők egy része - ahogy mi is – helyi családoknál vannak elszállásolva. Ez kivételes és nagyszerű alkalom arra, hogy a helyiekkel kontaktust teremtsünk, napjaik menetét megismerjük, és ugyanolyan életkörülmények között töltsük ezt az öt napot, ahogyan ők teszik. A mi szállásadónk egy nagyon kedves öt tagú család. A szülők pedagógusok, három gyermekekük van. A helyi körülményekhez képest szép és tágas házzal rendelkeznek, kert és villamos áram is van.

A fogadó család legfiatalabb tagja

A tusoló és a wc kint található. Vödörből csutakolunk, a vizet előre felmelegitjük. A Szobánk egyszerű, négy csupasz fal, két matrac, bútorunk egy falba vert fogas. Vacsorára a sarki kifőzdéből hozattunk 250 forintért ételt, kecskéből készült brochettet, salátát, kenyeret és a babos szószt. Nagyon finom volt.


Készül a vacsora

A vacsorát egy fél deci helyi teával zártuk, amely isteni volt, pedig nem az itteni szokás szerint készült, háromszoros forralással, teafűből, hanem egyszerű filteres ceyloni teából. Nem értettük, hogy lehet mégis ilyen ízes a tea. A titkot megfejtettük. Ízescukorkát oldanak fel a teavizben, igy különös aromát kap a főzet. Minden kedves olvasónak ajánljuk kipróbálásra. A körülmények bár egyszerűek, egyáltalán nem kellemetlenek. Úgy tusolni, hogy fejünk felett a csillagos eget látjuk, hogy a szellőt érezzük, nagyon kellemes élmény. Hogy sokan vagyunk, és gyerekszóra, énekre fekszünk és ébredünk, nem zavaró, sőt azt érezzük, hogy az élet körbefog bennünket. Itt nincs csönd vagy nyugalom, mindig gyerekhang vagy énekszó hallatszik. És megint csak arra kell ébrednünk - ahogy azt már sokszor tettük Afrikában - hogy 150 darab használati tárggyal is ugyanúgy el lehet éldegélni, mint 750 darabbal. Sőt, igy legalább megkíméljük magunkat az állandó pakolászástól és keresgéléstől.."


Életkép, Segou

forrás: Szilasi Ildikó, Segou