Cikkek
Új fajt fedeztek fel Tanzániában - A szürke pofájú Sengi mindössze 700 grammos, de az elefántokkal áll rokonságban

Az új fajt a felfedező zoológusok elefántcickánynak nevezték el, ormánya és cickányokkal vélt rokonsága miatt, de genetikai kutatások kimutatták: az óriási cickány közeli rokonságban áll az elefántokkal és a tengeri tehenekkel, 100 millió évvel ezelőtt közös ősük lehetett.

Új fajokat felfedezni mindig izgalmas dolog, de az ember kibővült élettere miatt már csak a világ felfedezetlenebb részein van lehetőség eddig még nem látott emlősök megtalálására.

A szürke pofájú Sengi (Rhynchocyon udzungwensis) felfedezői, a kaliforniai egyetem tudósa Galen Rathbun és a trentói természettudományi múzeum munkatársa Francesco Rovero, a Journal of Zoology folyóirat februári számában publikálták kutatásaikat és számoltak be a megtalálás körülményeiről.

Az új Sengi faj a cickányokhoz hasonlóan többnyire rovarokkal táplálkozik, monogám, átlagosan 700 gramm súlyú és csak Afrikában találhatók meg. Rathbunék hosszú ormánya miatt nevezték el elefántcickánynak az emlőst, de ironikus módon a későbbi genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy az elefántokkal közös őstől származnak.

Rathbun már 2002-ben kapott  híreket egy óriási és gyors cickányfajról, de szkeptikus volt, mert képtelenek voltak bármit is megállapítani róla. Az első képeket Rovero csinálta róla, amikor 2005-ben antilopokat fényképezett automata kamerákkal.

A következő évben, a felvételeket látva Rathbun úgy döntött, hogy a helyszínen szerez bizonyítékot. Az állat gyanús volt neki, mert a színei alapján nem hasonlított egyik ismert elefántcickányfajra sem, ezenkívül mérete is nagyobb volt az eddig ismert 15 cickányfajnál.

Az emlős vélhetően az Afrotheria emlőscsoport tagja, mely több mint 100 millió évvel ezelőtt fejlődött ki Afrikában.

forrás: BBC News