Cikkek
Az USA is szemet vetett Afrikára
George W. Bush február 16-án indult hat napos, öt országot érintő afrikai útjára, ez elnöki ciklusa alatt a második látogatása a kontinensen. Az érintett országokban, Beninben, Tanzániában, Ruandában, Ghánában és Libériában beszélt az afrikai országokat érintő problémákról, több százmilliós segélyeket osztott szét a szegénység visszaszorítására és javaslatokat adott a konfliktusok megoldására. Útja kapcsán azonban számos kritika érte az amerikai kormányzatot, melyek szerint a látogatás célja az USA által tervezett afrikai haderő, az AFRICOM megalakítása és bázisok, befogadó országok felkutatása.

Bush körútja kissé elkésett lépésnek tűnik. Hiába a nagy hírverés, a hatalmas volumenű beruházási ígéretek, ha a vendéglátó országok tisztában vannak a látogatás valódi céljával: az amerikai elnök útját végigkísérték a szívélyes nyilatkozatok, az ígéretes gazdasági kapcsolatokról szóló vélemények, az afrikai államok többsége – leszámítva az Egyesült Államokhoz közel álló Libériát – azonban csak a segélyeket fogadta szívesen, a kért viszonzást udvariasan elhárították. Bush ugyan süket dumának titulálta a negatív kritikákat, azonban tény, hogy valamennyi felkeresett afrikai államfő – Libériát ismét csak leszámítva – deklarálta, nem kérnek az AFRICOM parancsnokságból.


A zimbabwei választással kapcsolatban Bush leszögezte: "A zimbabweiek érdeke a szabad és tiszta választás". Mint ismeretes Mugabe 2002-es választási győzelme a megfigyelők szerint nem volt törvényes, s a most tavasszal tartandó referendum sem garantálta, hogy demokratikusabb keretek között fog zajlani. A kenyai külügyminiszter Bush "kiszólásai" kapcsán elmondta, hogy ne erőltessenek bármilyen egyezményt országára: "Ne kövessük el azt a hibát, hogy fegyvert fogunk bárkinek a fejéhez és azt mondjuk, hogy 'így vagy úgy', mert ez nem működik".


Az Egyesült Államokkal hagyományosan jó kapcsolatot ápoló Libéria maradt a sorban utoljára,
Ellen Johnson-Sirleaf elnökasszony pedig szívélyesen felajánlotta, hogy otthont adnának az amerikai parancsnokságnak. George Bush támogatásáról biztosította Sirleafot: „Az Egyesült Államok Libéria mellett áll és segíteni fog az ország újjáépítésében.”

A hat napot Bush főként segélyek szétosztásával, és egy AIDS elleni 30 milliárd dolláros program bejelentésével töltötte. A ’szétosztogatott’ 1400 millió dollár jelentős összeg ugyan, de nem biztos, hogy versenyre tud kelni a kínaiak több milliárd dolláros gazdasági befektetéseivel, ráadásul az afrikai országok gyanakvását ez az út sem tudta elaltatni: továbbra is attól tartanak, hogy az Egyesült Államok az AFRICOM segítségével saját érdekeinek megfelelően akarja átformálni a hatalmi viszonyokat és ezzel - hasonlóan a más taktikát választó, ám a Washingtonnal megegyező célokat szem előtt tartó Pekinghez - kihasználni a kontinens nyersanyag-készletét.
források: BBC.com, CNN.com, IHT.com
források: BBC.com, CNN.com, IHT.com